Walentynki w bibliotece
Trochę historii …
Walentynki - co to za święto i skąd pochodzi?
Wbrew pozorom święto zakochanych nie wywodzi się z Ameryki, choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone najhuczniej. Walentynki swój początek mają jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, czyli w czasach pogańskich. W tym dniu czczono Junonę (rzymską boginię miłosnych doznań) oraz Fauna (boga przyrody). Luperkalia (tak nazywało się to święto) trwały aż do V stulecia – wtedy papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć św. Walentego. Święty Walenty był lekarzem oraz duchownym. Złamał rozkaz Cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazywał związków małżeńskich mężczyznom w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty miał udzielać potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika, która odzyskała niespodziewanie wzrok, podczas relacji z Walentym. Cesarz kazał zabić Walentego, który przed śmiercią napisał jeszcze list do swojej wybranki. Święty Walenty jest uznawany za patrona chorych psychicznie, chorych nerwowo, chorych na padaczkę, ale również właśnie zakochanych.
Od kiedy obchodzimy walentynki w Polsce?
Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Święto zakochanych w kraju nad Wisłą obchodzimy od lat 90. XX wieku. Polacy po okresie PRL-u byli początkowo niechętni zachodnim zwyczajom, ale walentynki szybko stały się jednym z naszych ulubionych świąt. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. 14 lutego okazał się też dodatkową okazją do organizowania imprez kulturalnych (jak np. koncerty) i wyjścia z domu, chociażby do ulubionej kawiarni czy restauracji – tylko we dwoje lub w gronie najbliższych. Co roku w Polsce organizowane są walentynki chełmińskie – najhuczniej obchodzone święto zakochanych w kraju.
Zwyczaje walentynkowe na świecie
Różne kraje mają swoje zwyczaje związane z obchodami dnia zakochanych:
· W Japonii walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
· W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
· W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen, patronki zakochanych. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami.
· W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
· W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
· W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!