SKO 07.114 listopada uczniowie klas 0-III uczestniczyli w lekcji przedsiębiorczości, która była zorganizowana przez Szkolnego Opiekuna SKO – Ewelinę Bieluch.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie gospodarki bez pieniądza. Jest to wielki wynalazek ludzkości. W przeszłości pieniądz miał różne formy. W różnych kulturach używano rozmaitych towarów i przedmiotów, które pełniły rolę pieniądza, np. skóry, sól, bydło, kamienie, muszelki, świecidełka, a potem metale, najpierw nieszlachetne, takie jak żelazo, brąz, miedź, a z czasem metale szlachetne – srebro i złoto.

Podczas lekcji zostały omówione podstawowe zagadnienia związane z pieniądzem i jego znaczeniem w codziennym życiu. W trakcie zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania – czy pieniądze są nam potrzebne, dlaczego ludzie posługują się pieniędzmi, skąd mają pieniądze? Odwołując się do własnych doświadczeń oraz przeczytanego przez nauczyciela fragmentu książki Carla Collodiego „Pinokio” uczniowie odpowiadali na następujące pytania: Kogo spotkał Pinokio? Po co były mu potrzebne pieniądze? Jak chciał zdobyć potrzebną sumę? Jak nazywały się pieniądze, którymi posługiwano się w kraju Pinokia?

 Wykonywali zadania i rozwiązywali problemy bliskie ich doświadczeniom, nabyli wiedzę dotyczącą funkcji pieniądza, wyglądu i nominałów polskich monet i banknotów, doskonali umiejętności wykonywania prostych obliczeń pieniężnych, z którymi mogą się spotkać w sytuacjach codziennych, rozwijali umiejętności współpracy w grupie oraz uświadomili sobie zależność pomiędzy pracą a zarabianiem.

Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał skromny upominek.

Szkolny Opiekun SKO

Ewelina Bieluch

                                                                                    

wyc.kl.I IIISzkoła Podstawowa w Białobieli w ramach współpracy z PKO Bank Polski, Oddział 1 w Kadzidle otrzymała zaproszenie na spektakl „Fantazja Polska” w sali widowiskowej zespołu "Mazowsze"  w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach.

To jedna z najnowszych propozycji edukacyjnych „Mazowsza” dla najmłodszych widzów. Tytuł nawiązuje do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina (Fantazja na tematy polskie – A-dur op. 13na orkiestrę i fortepian). Bohaterami teatralnej Fantazji są dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem jest niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz. Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane są nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których nasz rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna przeniosła nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina... Zobaczyliśmy wykonanie tańca kujawiaka razem z Janem Kiepurą... Gościliśmy w Sanktuarium w Świętej Lipce, a także w domu małego Janka, który ze swoją mamą – pianistką, wprowadził nas w zaczarowany świat muzyki i tańca. Przede wszystkim jednak polskie tańce narodowe zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry PZLPiT „Mazowsze”.

Spektakl zrobił na nas ogromne wrażenie. Byliśmy przeszczęśliwi z otrzymanego zaproszenia i nie żałujemy, że z niego skorzystaliśmy!

Szkolny Opiekun SKO

Ewelina Bieluch

Do Szkoły Podstawowej w Białobieli dotarła miła wiadomość. W corocznym Konkursie Szkolnych Kas Oszczędności dla szkół i nauczycieli (edycja 2021/2022), organizowanym przez PKO BP – w etapie regionalnym Szkoła Podstawowa w Białobieli znalazła się w gronie najaktywniejszych placówek oświatowych uczestniczących w tym programie. Dzięki temu szkoła otrzymała po raz pierwszy  nagrodę II stopnia, zaś opiekunka – Ewelina Bieluch  – Srebrną Odznakę.

Celem Szkolnych Kas Oszczędności jest kształtowanie wśród uczniów systematyczności, odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Dzieci uczestniczące w programie uczą się kreatywności i przedsiębiorczości.

Zadaniem konkursowym było wykonanie kroniki przedstawiającej w formie prezentacji całoroczną pracę szkoły w ramach programu SKO.

Szkolny Opiekun SKO

Ewelina Bieluch

 

sko14.06Dnia 14 czerwca został rozstrzygnięty konkurs SKO pod hasłem „Oszczędzamy na..”, który trwał od 10 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku. Konkurs polegał na systematycznym oszczędzaniu. Każdy uczestnik oszczędzając gromadził punkty. O ilości punktów decydowała ilość wpłat, ale również i kwota, np. wpłata – 1 punkt, 2 wpłaty – 2 punkty, 10 zł – 1 punkt, 20 zł – 2 punkty itd.

Zwycięzcami zostali: Maja Niksa (klasa III), Nadia Babiel (klasa IV) oraz Zofia Babiel (klasa I).

Wszyscy oszczędzający uczniowie należących do Szkolnej Kasy Oszczędności zostali obdarowani prezentami.

redakcja:

Szkolny Opiekun SKO

Ewelina Bieluch

sko

W tym miesiącu do grona SKOwiczów dołączyły kolejne chętne osoby.
Podczas spotkania dowiedzieli się, dlaczego warto oszczędzać pieniądze. Uczniowie otrzymali również swoje pierwsze książeczki oszczędnościowe.
Życzymy im, aby czas oszczędzania był dla nich czasem wartościowym i obfitym w wiedzę ekonomiczną oraz życzymy również wytrwałości w oszczędzaniu.


Szkolny opiekun SKO
Ewelina Bieluch

sko230.05W piątek, 27 maja naszą szkołę odwiedziła Pani Dyrektor Oddziału Banku Polskiego w Kadzidle. Pani Alina Sadłowska zapoznała uczniów z Internetowym Serwisem SKO - serwisem bankowości internetowej dla dzieci oraz wyjaśniła dzieciom w jaki sposób funkcjonują banki i na czym polega oszczędzanie pieniędzy. Dzieci były bardzo zainteresowane wykładem i miały dużo pytań. Spotkanie to było bardzo interesujące i zachęcające do oszczędzania.

redakcja: Szkolny Opiekun SKO

Ewelina Bieluch