11 listopada

Legendy o powstaniu Białobieli

Czy zastanawialiście się Państwo, jak powstała miejscowość Białobiel i skąd wzięła swą nazwę?
Uczniowie naszej szkoły mają na ten temat różne wyobrażenia. Napisali legendy, które opowiadają o powstaniu Białobieli oraz etymologii nazwy.
Zapraszamy do lektury ich tekstów!!!

Redakcja: Ewa Puka

Fraszki klasy VII

Twórczość Jana Kochanowskiego zachwyca, ale też skłania do głębokich refleksji egzystencjalnych.  Uczniowie klasy VII, wzorując się na  fraszkach mistrza z Czarnolasu, napisali własne.  Zapraszamy do lektury ich utworów!!!

Redakcja: Ewa Puka

Mity

Wśród lektur obowiązkowych klasy V znajdują się mity greckie.  Mitologia tak  bardzo zainteresowała  naszych piątoklasistów, że zdecydowali się napisać własne teksty, które wyjaśniają, jak powstał śnieg, a także inne zjawiska przyrodnicze. Zredagowane przez uczniów klasy piątej utwory są bardzo  oryginalne i bogate w środki artystyczne. Nie wierzycie??? Przeczytajcie!!!

Redakcja: Ewa Puka

Bajki

Uczniowie klasy VI i VII, wzorując się na wybitnym twórcy epoki oświecenia - Ignacym Krasickim, napisali własne bajki. Teksty zredagowane przez szósto- i siódmoklasistów są bardzo zabawne oraz zawierają mądrość życiową.

Zapraszamy do lektury ich utworów!!!

Wszak Ignacy Krasicki pisał:
"I śmiech niekiedy może być nauką,
Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa;
I żart dowcipną przyprawiany sztuką
Zbawienny, kiedy szczypie, a nie kąsa”.

Redakcja: Ewa Puka

Julita Pietruczuk laureatką XXVII Ostrołęckiego Konkursu Poetyckiego "Pierwszy krok w poezję"

Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII - Julita Pietruczuk została laureatką XXVII Ostrołęckiego Konkursu Poetyckiego ,,Pierwszy krok w poezję”. Teksty, które wychodzą spod pióra Julity, odznaczają się kunsztem poetyckim oraz bogactwem środków artystycznych. Dlatego nie dziwi fakt, że nasza szkolna poetka  została nagrodzona za twórczość literacką.
13 czerwca 2019  r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odbyło się podsumowanie konkursu, podczas którego uczestnicy zaprezentowali swe utwory  przed jury i publicznością. Julita otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową, a jej zwycięski utwór zostanie opublikowany w czasopismach literackich.
Inni uczniowie naszej szkoły, którzy również złożyli utwory
na ten konkurs to: Maria Budniak, Piotr Wielczyk, Eliza Pietruczuk oraz Patrycja Tercjak.

Wszystkim poetom życzymy wejścia na Parnas.
Zapraszamy do Kawiarenki Literackiej, gdzie opublikowane są teksty uczestników konkursu.

Redakcja: Ewa Puka