„Raz, dwa, trzy, czytasz Ty” – pasowanie uczniów kl. I na czytelników

14 marca 2019 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie klasy VII chętnie wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, co można, a czego nie wolno robić, czytając książkę. Zapoznali się też z regulaminem biblioteki i prośbami książki. Musieli również prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i zawsze je szanować. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa. Pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek na pewno będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Galeria zdjęć

red. Hanna Murach

Pierwszoklasiści są już czytelnikami

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie klasy I złożyli przyrzeczenie musieli poznać kilka podstawowych zasad obowiązujących w bibliotece. Dowiedzieli się jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę.
I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kolorowe zakładki do książki.

red. Hanna Murach

Życzenia dla wychowawcy

W październiku w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem „Życzenia dla mojego wychowawcy”. Zadaniem uczniów było stworzenie okolicznościowej kartki i napisanie ciekawych życzeń dla swojego wychowawcy lub ulubionego nauczyciela. Wpłynęło wiele ciekawych prac. Komisja miała nielada orzech do zgryzienia, dlatego postanowiła nie wyróżnić nikogo specjalną nagrodą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Mała zagadka. Pomyślcie, do którego nauczyciela mogły być skierowane te życzenia:

Dzień Chłopaka z naszą Panią
to petarda, istny czad.
Lepszej Pani na tym świecie
nie znajdziecie  - mówię Wam.
Rano uśmiech, potem test,
długa przerwa, znowu test!
Ja  angielski w palcu mam,
naszą teacher, każdy zna.
Niech nam żyje tysiąc lat
i nie męczy nas aż tak!

Hanna Murach

Kolejny sukces naszych poetek

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rzeki Wisły. W związku z tym Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce zorganizowała konkurs literacki „Wisła – królowa polskich rzek”. Konkurs był  adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas I-III gimnazjów z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego Zadaniem uczestników było samodzielne wymyślenie i napisanie wiersza o Wiśle. Nasi młodzi poeci podjęli wyzwanie i napisali piękne wiersze. Tego samego zdania była komisja konkursowa, ponieważ wśród laureatów były aż trzy osoby z naszej szkoły. Oto one:

I miejsce – Alicja Duszak kl. V

II miejsce – Julita Pietruczuk kl. VI

Wyróżnienie – Maria Budniak kl. V

Wszystkim serdecznie gratuluję, życzę kolejnych sukcesów i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach.

Hanna Murach

Przestań pytać, zacznij dużo książek czytać!

Uczniowie klasy I w dniu 10 marca poznali tajemnicę książki. Wszystko działo się podczas lekcji bibliotecznej, która uświadomiła dzieciom jak ważna jest umiejętność czytania. Dzieci poznały również historię powstania książki, zasady korzystania z zasobów szkolnej biblioteki oraz to jak o książkę dbać należy. Tak przygotowani mogą śmiało stać się molami książkowymi oraz nazywać się pełnoprawnymi członkami biblioteki.

Małgorzata Koślik

Konkurs "Mistrz tempa i techniki czytania"

Rok 2016 był poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza. Dlatego w grudniu w naszej szkole odbył się konkurs "Mistrz tempa i techniki czytania", aby zachęcić uczniów  klas V-VI do dbałości o piękno języka ojczystego oraz przeczytania książek tego wybitnego pisarza, znajdujących się w szkolnej bibliotece.

Komisja konkursowa przyznała nagrody rzeczowe i dyplomy za udział - Alicji Grzyb z klasy V oraz Karolinie Pędzich z klasy IV.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

redakcja : Ewa Puka