Bliskie spotkanie z prastarym Krakowem i spacer po tatrzańskich halach

Tak brzmiało hasło przewodnie czterodniowej wycieczki edukacyjnej zorganizowanej dla uczniów kl. IV – VI w dn. 23.05 – 26.05 2017r. w Tatry.

Pierwszym punktem wycieczki był klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Uczniowie mieli okazję poznać historię Cudownego Obrazu, zwiedzili też Muzeum, Skarbiec oraz Arsenał. Był też czas na osobistą modlitwę. Kolejną atrakcją pierwszego dnia było przejście Podziemną Trasą Turystyczną  Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie  blisko 3 km korytarzy solnych i komór dostarczyło wszystkim niesamowitych wrażeń. Niezwykłe formacje skalne, ogromne komnaty i jeziora – wszystko to zapierało dech w piersiach. Po odwiedzeniu Wieliczki, wycieczkowicze skierowali się na nocleg w kierunku Białego Dunajca, górskiej miejscowości, położonej u podnóża Tatr.

Drugi i trzeci dzień wypełniły ekspedycje w góry. Uczniowie, idąc górskimi szlakami, podziwiali piękne widoki. Przeszli przez Dolinę Kościeliską z Jaskinią Mroźną oraz Dolinę Strążyską z przepięknym wodospadem -  Siklawicą. Mimo napiętego programu i zmęczenia nie mogło zabraknąć czasu na spacer po Krupówkach, reprezentacyjnej ulicy Zakopanego.

Czwarty dzień był ostatnim etapem podróży. Tego dnia zaplanowano zwiedzanie Krakowa. Wszyscy przeszli promenadą nad Wisłą, pod Wzgórze Wawelskie, zobaczyli Smoka Wawelskiego oraz rynek, Katedrę Wawelską, dzwon Zygmunta i groby królewskie. Ze skupieniem wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Po jego odegraniu trębacz pomachał dzieciom, co sprawiło im ogromną radość.

Mimo niezbyt łaskawej aury żal było pożegnać malownicze Podhale i piękną Małopolskę, ale wszystko co dobre się kiedyś kończy. Późnym wieczorem wszyscy bardzo zadowoleni wrócili do domu. Myślę, że wycieczka na długo pozostanie we wspomnieniach wszystkich jej uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Hanna Murach